W związku z pojawiającymi się kolejnymi sygnałami dotyczącymi pojawiania się wilków w pobliżu zabudowań na terenie miejscowości Gminy Przemyśl apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnych środków ostrożności.

Prosimy o ograniczenie poruszania się w pojedynkę dzieci i osób starszych, szczególnie po zmroku na obrzeżach naszych miejscowości i w pobliżu obszarów leśnych.

Koniecznym staje się zabezpieczenie w obejściach zwierząt domowych i hodowlanych.

Ograniczmy samowolne poruszanie się naszych psów poza terenem ogrodzonych posesji, a tam gdzie są one pozbawione ogrodzenia wpuszczajmy je do zamykanych pomieszczeń, szczególnie w godzinach nocnych.

Jeśli to możliwe to zabezpieczmy psy przebywające na zewnątrz w przystosowanych do tego zamykanych kojcach, przypominamy, że psy trzymane na uwięzi są łatwym celem ataku wilka.

Starajmy się o niepozostawianie resztek pokarmów na zewnątrz naszych domów - ich zapach może powodować podchodzenie pod zabudowania dzikich zwierząt - wilków, lisów i dzików.

W przypadkach bezpośredniego spotkania z wilkiem należy zachować spokój i powoli oddalić się od zagrożonego miejsca - napotykając człowieka, wilk wyczuwając po chwili jego zapach - oddala się.

Pod żadnym pozorem nie wolno iść za wilkiem oraz zbliżać się do młodych wilcząt. Samice broniące młodych czując zagrożenie mogą być groźne i niebezpieczne dla otoczenia. Wilki są pod prawną ochroną -strzelanie do nich jest zabronione.

Prosimy o zgłaszanie do Urzędu Gminy przypadków pojawiania się wilków na naszym terenie.