Znicze na grobach Polaków we Lwowie

Nasze znicze zapłoną na grobach Polaków we Lwowie.

Ta idea przyświecała społecznościom szkolnym, które włączyły się do akcji Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu oraz Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu. Z ramienia Urzędu Gminy Przemyśl akcją koordynował p. Krzysztof Kocyła.

W przedsięwzięciu udział wzięły społeczności:

  • Zespołu Szkół w Krównikach,
  • Zespołu Szkół w Nehrybce,
  • Zespołu Szkół w Hermanowicach,
  • Zespołu Szkół w Ostrowie,
  • Zespołu Szkół w Grochowcach,
  • Zespołu Szkół w Wyszatycach (zaprzyjaźniona szkoła z Gminy Żurawica).

23 października ok. 600 zebranych przez nas zniczy przekazaliśmy organizatorowi całej akcji p. Stanisławowi Szarzyńskiemu. Następnego dnia, transport wsparty udziałem 30 osobowej grupy polskich patriotów, wyposażonych w biało czerwone flagi, przekroczył granicę Rzeczypospolitej i dojechał do Lwowa. Wyprawie towarzyszyła gorliwa modlitwa i zapał narodowy. Po przyjeździe do Lwowa, znicze w łącznej liczbie ok. 3000 przekazano Polskiemu Stowarzyszeniu Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Znicze zapłoną w najbliższą niedzielę (1 listopada 2015 r.), w Święto Wszystkich Świętych.

Cmentarz Łyczakowski jest jednym z najstarszych w Europie i jednym z najważniejszych dla narodu polskiego. Spoczywają tam m. in. Maria Konopnicka, Artur Grottger, Gabriela Zapolska, Stefan Banach, Władysław Bełza, Seweryn Goszczyński, powstańcy: kościuszkowscy, listopadowi  i styczniowi.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa spoczywają nasi bohaterowie, którzy walczyli z Ukraińcami oraz bolszewikami. Na Pomniku Chwały, górują szczątki łacińskiego napisu, który po przetłumaczeniu informuje „Walczyli, abyśmy żyli wolni”.

Cmentarz Janowski jest miejscem spoczynku m. in. Św. Józefa Bilczewskiego oraz polskich bohaterów walk z Ukraińcami.

Pragniemy złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się i wsparli tę patriotyczną akcję!

Link do relacji dźwiękowej Polskiego Radia Rzeszów dot. naszej akcji
http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/41701/akcja-znicz-na-kresy-i-orleta

Galeria zdjęć

 

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.