Spoczęli na Cmentarzu w Bełwinie

W niedzielę 22 listopada 2015 roku, staraniem Wójta Gminy Przemyśl oraz Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K, na Cmentarzu Wojennym żołnierzy I Wojny Światowej w Bełwinie odbył się pogrzeb ekshumowanych we wtorek 17 listopada, w pobliskim lesie pięciu żołnierzy rosyjskich, poległych w okresie walk o Twierdzę Przemyśl. 

W trzech trumnach spoczęły szczątki 5 żołnierzy. Nazwisko jednego z nich udało się ustalić dzięki znalezionym przy nim metalowym kociołku służącym do przygotowywania jedzenia.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych z Polski i Rosji. 
Z Moskwy przyjechała delegacja rekonstruktorów z Moskiewskiego Centrum Wojennej Historii i Kultury „Gwardia”. Obecny był również Konsul Generalny Rosji w Krakowie. Zaznaczyć przy tym należy, że w świadomości historycznej wielu Rosjan zakorzeniona jest istotna rola walk o Przemyśl w okresie I wojny światowej. 

Obecni byli również rekonstruktorzy z Przemyśla i okolic oraz delegacje grup rekonstrukcyjnych z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. 
W ceremonii wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych – Wójt Gminy Medyka Marek Iwasieczko, delegacja Rady Gminy Przemyśl na czele z jej v-ce Przewodniczącym Markiem Wasiewiczem oraz Radnymi – Januszem Paczkowskim i Andrzejem Repichem, reprezentacja Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, sołtys Bełwina – p. Bożena Guła, lokalni pasjonaci historii oraz mieszkańcy Przemyśla i okolicznych miejscowości. Prezydent Przemyśla, Robert Choma nie mogąc przybyć osobiście - wystosował okolicznościowy list.

Uroczystość rozpoczęły Hymny Rosji i Polski. Następnie Wójt Andrzej Huk po krótkim wprowadzeniu przywitał zaproszonych gości i uczestników zgromadzenia. Ceremonię Pogrzebową prowadził ks. ppłk Jerzy Mokraus – kapelan Garnizonu Przemyśl obrządku prawosławnego oraz ks. Robert Grela – proboszcz parafii w Kuńkowcach, do której należy Bełwin.

Nad złożonymi do grobu trumnami oddano salwę honorową z historycznej broni rekonstruktorów i odegrano na trąbce sygnał żołnierskiego pożegnania. Następnie delegacje na świeżej mogile złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Ceremonię zakończyło podsumowanie i podziękowania ze strony organizatorów dla wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości od Prezesa PSRH „XDOK” Mirosława Majkowskiego i Wójta Gminy Przemyśl Andrzeja Huka.

Galeria zdjęć

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.