20 listopada 2018 r. w Świetlicy Wiejskiej w Pikulicach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Seniora. Organizatorem spotkania był Wójt Gminy Andrzej Huk, Rada Seniorów oraz Prezes Stowarzyszenia Sołtysów w Powiecie Przemyśl Maria Jakubowska. W spotkaniu uczestniczyło 70 osób /seniorów z terenu naszej gminy.

Po przywitaniu wszystkich przybyłych na spotkanie i przedstawieniu programu przez przewodniczącą Rady Seniorów Helenę Radochońską, młodzież Zespołu Szkół w Nehrybce zaprezentowała okolicznościowy program z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości pt. „O tej, która nie zginęła”.

Kolejnym punktem w porządku spotkania była prelekcja zaproszonych policjantów. Magdalena Stecura i Damian Brzyski wskazali zagrożenia czyhające na seniorów i sposoby uchronienia się przed nimi. Mówili o metodzie „ na wnuczka” ,”na policjanta” oraz jak być bezpiecznym na drodze. Obecni otrzymali od państwa policjantów odblaski.

W spotykaniu wziął udział kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej - Ryszard Wołoszyn, który w swoim wystąpieniu przedstawił, co GOPS może oferować seniorom i osobom niepełnosprawnym.

Prezes Stowarzyszenia Sołtysów w Powiecie Przemyśl Maria Jakubowska, poinformowała o Radach Seniorów w powiecie oraz przedstawiła projekt „ Program rządowy na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014 - 2020” w którym uczestniczyli także seniorzy z naszej gminy.

Wójt Gminy Andrzej Huk, zabierając głos, wyraził zadowolenie z liczby osób obecnych na spotkaniu. Zaznaczył, że ta inicjatywa ma za cel – kształtowanie właściwego społecznego postrzegania osób starszych oraz zapewnienie im godnego życia. Na zakończenie złożył wszystkim seniorom życzenia z okazji ich święta.

Przewodnicząca Rady Seniorów Helena Radochońska wspomniała, że w kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które są okazją do celebrowania dojrzałego czy starszego wieku. W listopadzie obchodzimy (14.11) Światowy oraz (20.11) Ogólnopolski Dzień Seniora. Podziękowała seniorom za to, że dzięki nim nie pokryły się kurzem nasze obyczaje, że to z ich ust młode pokolenie dowiaduje się o minionym czasie, za to, że serca i ręce seniorów sprawiły, że rodzinne domy stały się bezpieczną przystanią dla dzieci i wnuków.

Prezes w imieniu Rady Seniorów i obecnych na spotkaniu, wyraziła pragnie, aby stało się tradycją naszej gminy, żeby co roku spotykać się, i uczcić ten piękny dzień.

Podkreśliła, że bycie seniorem jest przywilejem, dlatego należy uszanować ten czas jako dobrodziejstwo. Wykorzystać wiedzę, doświadczenie życiowe oraz wyczucie sytuacji i być strażnikami tradycji religijnych, patriotycznych, rodzinnych, kultywować kulturę naszego regionu, naszej miejscowości.

Na zakończenie wystąpienia życzyła wszystkim Seniorom wiele zdrowia, tyleż samo miłości, ciepła, zrozumienia i szacunku wśród najbliższych, aby w kolejnych latach nigdy nie zabrakło zapału do wspierania kolejnych pokoleń, a każdy dzień niech dostarcza Państwu wiele radości, łask Bożych i uśmiechu na twarzy.

Dodała cytat znanego amerykańskiego polityka Beniamina Franklina, który powiedział że: „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” i życzyła wszystkim, takiego braku czasu….

Dalszy ciąg spotkania upłynął przy poczęstunku, wspólnych rozmowach i śpiewie biesiadnych piosenek. Krótki występ w czasie biesiady zaprezentowały, odczytując wiersze o seniorach, Grażyna Spodar, Bożena Guła, Janina Kwiatkowska i Helena Radochońska.