102 znów przejezdna

Ostatni raz pociąg na linii kolejowej nr 102 przejechał w 1994 r. Dawniej koło Malhowic regularnie kursował pociąg z Przemyśla do Zagórza i dalej w Bieszczady. Część trasy pokonywał przez terytorium ZSRR, a później Ukrainy, gdzie nie wolno było wsiadać, ani wysiadać. Skład był czujnie pilnowany przez żołnierzy.

Niedawno ta linia była całkowicie zarośnięta przez dziką roślinność. Dzięki akcji społecznej I Bieszczadzkiej Siekierezady, udało się ją oczyścić. Udział brali m.in. strażacy ochotnicy, kolejarze, młodzież szkolna, służby komunalne miejskie i gminne.

Dzisiejszy kurs jest dowodem powodzenia akcji oraz tego, że linia jest przejezdna.

Z Przemyśla do granicy prowadzi jeden tor, wybudowany w latach 70 ubiegłego wieku. Jego stan nie jest najlepszy. Na części odcinka maksymalna prędkość to 20 km/h. Na pozostałej, tej lepszej, 40 km/h. Jest duża szansa, aby na tor powróciły pociągi osobowe.

Galeria zdjęć

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.