76 rocznica śmierci porucznika Andrzeja hr. Potockiego

W dniu 26.09.2015 r. miała miejsce niecodzienna uroczystość poświęcenia i przekazania odnowionego nagrobka por. Andrzeja hr. Potockiego pod opiekę uczniom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łętowni.

Uroczystość rozpoczęto mszą świętą, którą koncelebrowali ks. kapelan Grzegorz Bechta, proboszcz parafii Kuńkowce ks. Robert Grela, ks. dr Marek Wojnarowski dyr. Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, ks. Bronisław Giersz z Międzyrzeca Podlaskiego.

Spotkanie uświetnili swą obecnością m.in. Wójt Gminy Przemyśl Pan Andrzej Huk, członkowie rodziny hr. A. Potockiego z Francji, przedstawiciele władz z Międzyrzeca Podlaskiego, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu z Panią prezes Bogusławą Pieczyńską, poczet sztandarowy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich, młodzież i nauczyciele z ZS w Ostrowie i ZS w Hermanowicach oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Łętowni.

Po mszy świętej wszyscy udali się na Cmentarz Komunalny w Łętowni, gdzie Pani prezes Bogusława Pieczyńska uroczyście dokonała aktu przekazania nagrobka por. Andrzeja hr. Potockiego na ręce dyrektora szkoły Pana Janusza Mazura. Granitowy nagrobek oraz tablicę informacyjną wykonano staraniem Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla ze środków zebranych w ramach „kwesty 2014 we wsi Łętownia” przy znacznym wsparciu finansowym rodziny Potockich. Po krótkiej modlitwie złożono kwiaty i wspomniano tę szczególną postać.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łętowni zobowiązali się propagować na rzecz społeczności lokalnej i kraju zasługi Andrzeja hr. Potockiego, właściciela dóbr w Międzyrzecu Podlaskim, porucznika rezerwy 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich, adiutanta gen. Władysława Sikorskiego i uczestnika Kampanii Wrześniowej 1939 r. zamordowanego i pogrzebanego przez Ukraińców w przysiółku k/Lipowca i Nahaczewa (pod Wielkimi Oczami). W 1942 ekshumowanego i pochowanego w Łętowni. Uczniowie obiecali pielęgnować pamięć tragicznych losów rodziny Potockich z okresu II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Po oficjalnych uroczystościach dyrektor Janusz Mazur zaprosił wszystkich gości na słodki poczęstunek do szkoły. Głos zabrał między innymi Wójt Gminy Przemyśl Pan Andrzej Huk, który odwołał się do wydarzeń historycznych z okresu II wojny światowej oraz działalności społecznej i politycznej porucznika Andrzeja hr. Potockiego w okresie międzywojennym. „Należy oddawać cześć poległym, modlić się za duszę pomordowanych i wyciągać wnioski z zaistniałych zdarzeń. Dla młodzieży szkolnej niech będzie On przykładem patriotyzmu” – apelował Wójt. Na zakończenie spotkania słowa podziękowania w imieniu rodziny skierował do wszystkich zebranych Pan Potocki z Francji nie ukrywając łez wzruszenia. Całości dopełniły wpisy do ksiąg pamiątkowych oraz wspólne zdjęcia.

To była prawdziwa lekcja historii, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowały: Anna Kula, Lucyna Rodzeń

Galeria Zdjęć

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.