Znicze z Gminy Przemyśl na cmentarzu Orląt

29 października delegacja Gminy Przemyśl na czele z Wójtem Andrzejem Hukiem i v-ce Przewodniczącym Rady Gminy Markiem Wasiewiczem zawiozła na Cmentarz Obrońców Lwowa ponad 1350 zniczy zebranych w naszych szkołach i parafiach. Najwięcej zniczy zebrano w Nehrybce (568), Krównikach (200) i Grochowcach (163). 


Przedstawiciele naszej gminy dostarczyli znicze do siedziby Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie mieszczącego się na Cmentarzu Łyczakowskim. Następnie złożono kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie także zapalono znicze. "Światełka pamięci" zapłonęły również na mogiłach uczestników Bitwy pod Zadwórzem, Jurka Bitschana, Antosia Pietrykiewicza i wielu innych. Odwiedzono także groby wybitnych Polaków pochowanych na Łyczakowie oraz kwaterę Powstańców Styczniowych. Wcześniej odwiedzone zostały polskie groby wojenne na cmentarzu w Mościskach.


Tego typu działania podejmowane są od 2015 roku i są nieodłączną częścią obchodów Święta Niepodległości w Gminie Przemyśl.

Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.