W sobotę 17 lipca 2021 roku od 12.30 na Placu pod Pomnikiem Orląt Przemyskich pojawił się stolik z napisem „Biuro Rajdu”. Za chwilę obok niego znalazło się dwóch żołnierzy i sanitariuszka w mundurach C. K. Armii Austriackiej z okresu I Wojny Światowej. W takich okolicznościach rozpoczęły się zapisy na Forteczny Rajd Rowerowy „Twierdza Przemyśl”. Każdy z uczestników otrzymał od austriackiego żołnierza przepustkę upoważniającą do wstępu do Twierdzy Przemyśl oraz mapę obiektów fortecznych opieczętowaną rajdową pieczątką.
Zbiórka uczestników przed rozpoczęciem rajdu
Pierwsza część rajdu – wyjazd na trasę „A” zgromadził ponad 40 uczestników. W trzech kilkunastoosobowych grupach ruszyli oni na trasę rajdu. Przez kładkę na Sanie, ulicą Piłsudskiego, Jagiellońską, Słowackiego, Przemysława dotarliśmy na Zniesienie, gdzie na parkingu obok Fortu „Zniesienie” zatrzymaliśmy na kilka chwil. Następnie przez Zielonkę - tutaj połączyły się wszystkie grupy ruszyliśmy na Przełęcz pod Wapielnicą. Najtrudniejszą częścią trasy był podjazd na rozstaje dróg pod „Drzewem Szwejka”, tam kilka minut wytchnienia i dalej w stronę Fortu VI "Helicha" ("Iwanowa Góra"), następnie ku fortowi V Grochowce. Tam czekali na nas z kurtyną wodną strażacy z OSP Grochowce, którzy od kilku lat dbają o ten obiekt, wykaszając trawę, oczyszczając forteczne stoki ze zbędnych krzewów i dbając o porządek. Zaznaczyć należy, iż od ponad roku społecznie zajmują się również fortem „Iwanowa Góra”. O obiekcie fortecznym w Grochowcach ciekawie opowiadał Mirek Majkowski – Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Fortecznych.
Odpoczynek oraz zwiedzanie fortu
Następnie ruszyliśmy z Fortu „Grochowce” podzieleni znowu na 3 grupy, dalej przez Pikulice. Z pomocą Strażaków i Policji na skrzyżowaniach, ruszyliśmy przez ulicę Słowackiego, Jagiellońską i ok 15.20 dotarliśmy pod Pomnik Orląt.
Tutaj czekała na nas kolejna grupa rowerzystów. Krótki odpoczynek, wspólne zdjęcie i tym razem już w czterech grupach liczących w sumie prawie 60 cyklistów, chwilę po 15.40 ruszyliśmy ku Bolestraszycom. Nasz szlak, wiodący najpierw ścieżką rowerową nad Sanem, później drogą powiatową przez Buszkowice, Buszkowiczki i Bolestraszyce doprowadził do Fortu XIII "San Rideau". Dłuższy postój w tym miejscy część uczestników wykorzystała zwiedzając fort z rekonstruktorem w mundurze z I Wojny Światowej z PSRH X DOK. Po ok. 30 minutach sygnalista zagrał na trąbce „wsiadanego” i ruszyliśmy dalej.
 
Odpoczynek oraz zwiedzanie fortu
Tym razem cała, blisko 60 osobową grupa skierowała się ku północno wschodniej części Żurawicy, następnie starą drogą forteczną i ścieżką rowerową wzdłuż DK 77 oraz wewnętrzną drogą w Duńkowiczkach dotarliśmy do Fortu XI. Kolejne pół godziny upłynęło na zwiedzanie fortu "Duńkowiczki" z rekonstruktorem ze wspomnianego już Stowarzyszenia.
W kolejnym etapie rajdu szlak wiódł ku Bażantarni i do Fortu X „Orzechowce” w Ujkowicach. Tutaj o specyfice i historii tego miejsca opowiadał Mirek Majkowski. Po kilkuminutowym postoju ruszyliśmy dalej przez Ujkowice do Fortu IX „Bruner”. Tu wspólne zdjęcia na schodach i jedziemy dalej, przez Lipowicę do Fortu VIII „Łętownia” w Kuńkowcach – mety naszego Rajdu. Na forcie czekało na nas ognisko, pieczona kiełbaska i napoje.
Na tym poczęstunku, wspólnym ognisku i śpiewach minął wieczór.
Ok 21.00 zakończyliśmy ostatecznie nasz rajd.
 
Wielkie podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji rajdu i w nim uczestniczyli.
 
Dziękujemy Powiatowi Przemyski za współfinansowanie Rajdu!
Za partnerstwo i promocję Związkowi Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl z Przewodniczącym Zarządu Mirosławem Majkowskim na czele!
Przemyskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej X D. O. K. dziękujemy za uczestnictwo patrolu w asyście sanitariuszki wypisującego przepustki na starcie oraz za ciekawe oprowadzanie po fortach!
Nisko kłaniamy się Strażakom z OSP Grochowce, OSP Wapowce, OSP Witoszyńce, OSP Hermanowice za zaangażowanie i całą pomoc, którą nam okazali w czasie Rajdu!
Policyjnej asyście na motorze dziękujemy za stałe czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Mieszkańców i Sympatyków Ostrowa i Ziemi Przemyskiej ADSUM za pomoc w prowadzeniu biura zawodów i przygotowanie poczęstunku na Forcie VIII Łętownia.
Dziękujemy nieocenionemu Wieśkowi Sokolikowi za wszelkie wsparcie jakie okazał przy organizacji Rajdu i udostępnieniu Fortu „Łętownia”.
Za udział w Rajdzie serdecznie dziękujemy Przemyskiej Grupie Rowerowej, Grupie Gladiator wraz z opiekunami z SOSW Nr 1, Grupie Rowerowej z Kańczugi, rowerzystom z Gminy Przemyśl i miasta Przemyśla i wszystkim, którzy wzięli udział w rajdzie.
Może spotkamy się na rowerowym szlaku w kolejnym roku – do zobaczenia!
 
Galeria zdjęć dostępna jest na naszym facebooku - Przejdź