W niedzielę 25 sierpnia 2024 roku, odbyło się coroczne Święto Plonów w naszej gminie, które było doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich codzienną ciężką pracę i kluczową rolę w dbaniu o bezpieczeństwo żywnościowe naszej ojczyzny. Gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminnych, podczas których mieszkańcy całej gminy świętowali kończący się sezon żniw było Sołectwo Witoszyńce.

Uroczystość zainaugurowała Msza święta w kościele parafialnym w Witoszyńcach, odprawiona przez ks. Roberta Adamskiego. Po Mszy świętej, korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek Panią Monikę Błażkowską i Pana Rafała Kota, przy akompaniamencie Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Witoszyńcach przemaszerował wspólnie na plac przy świetlicy wiejskiej.

Uczestników oraz gości przywitał Wójt Gminy Przemyśl Marek Wasiewicz otwierając oficjalnie Dożynki Gminne 2024. Następnie głos zabrali gospodarz uroczystości Przewodniczący Rady Gminy Przemyśl Przemysław Laska, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch oraz Starosta Przemyski Bożena Ryczan.

Ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie Orderem Świętego Izydora Oracza mieszkańców naszej gminy - Panią Ewę Siwiecką, Pana Pawła Majewskiego, Pana Krzysztofa Fedyka oraz Pana Marka Jakubca. Odznaczenia wręczył Pan Zbigniew Bojko – Przewodniczący Rady Powiatowej Podkarpackiej Izby Rolniczej wraz z Wójtem Gminy Przemyśl.

Następnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Grochowcach zaprezentowali specjalnie przygotowany na to wydarzenie występ artystyczny.

Jak co roku punktem, na który wszyscy czekają była prezentacja wieńców dożynkowych, z których wyłoniono wieniec reprezentujący naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Bolestraszycach.

Prezentację wieńców rozpoczęło sołectwo Krówniki, a następnie zaprezentowały się: Witoszyńce, Grochowce, Bełwin, Pikulice, Ujkowice, Rożubowice, Ostrów, Łętownia, Stanisławczyk i Nehrybka. Prezentacji towarzyszył śpiew i uroczyste przekazanie wieńca na ręce odbierającego.

Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania w wyłonieniu zwycięzcy. Wieńce dożynkowe przygotowane były z niesamowitą precyzją i zaangażowaniem co sprawiało, że każdy z nich był wyjątkowy.

Zwycięskim wieńcem wybrany został wieniec zaprezentowany przez wieńcarzy z sołectwa Krówniki, który już w najbliższą niedzielę tj. 1 września 2024r. będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatowych w Bolestraszycach.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

Dożynki Gminne w Witoszyńcach zakończył występ zespołu Iluzer, który swoja muzyką porwał publiczność do tańca i poprowadził zabawę aż do białego rana.

Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania całej społeczności Witoszyniec, za przepięknie przygotowaną uroczystość i gościnę !